لمینت چیست ؟

لمینیت چیست ؟ (laminate) صفحاتی هستند که برای کف استفاده می شود و بعد از پارکت ها ابداع شدند و نصاب لمینت در زیبایی و نصب ان تاثیر دارد. جنس آن ها HDF است. HDF مثل MDF می باشد با این تفاوت که چگالی آن بیشتر است. MDF مخفف medium Density Fiberboard زیرا قرار است برای کف استفاده شود و مرتباً در حال فشار و ضرفه باشد. به همی دلیل آن را از جنس الیاف فشرده می سازند. لمینت هایی که لایه چوبی روی خود دارند را پارکت لمینیت می گویند ،  HDF مخفف  (High Density Fiberboard)  است.
پارکت را با چسب می چسبانند ولی لمینت را بصورت نر و ماده بهم قفل می کنند این تفاوت را نصاب لمینت و نصاب پارکت باید بداند. زمانی که این صفحات در هم قفل می شوند وزن کل مجموعه زیاد می شود و برای نگه داری آن روی زمین نیازی به چسب نیست. این صفحات امکان جابجایی و حمل به مکان دیگر را دارند. شما بعد از اینکه در مکانی از آن استفاده کردید می توانید آن را جمع کرده و به مکان دیگر ببرید. بسیاری از این قطعات صفحاتی مثل فوم در زیر خود دارند که نوعی عایق نیز محصوب می شود. این عایق هم حرارتی و هم صوتی عمل می کند. حتی به دلیل انعطافی که می دهد سبب می شود در اثر افتادن اجسام شکستنی احتمال شکستن کم شود. لمینت یا بهتر بگوییم لمینیت مقاومت بهتری نسبت به پارکت دارد. هم مقاومت نسبت به نم و هم مقاومت نسبت به ضربه . سرعت نصب آن هم نسبت به همه کفپوشهای دیگر بالاتر است و یک آپارتمان معمولی ظرف یک روز مفروش میشود و بلافاصله با اندکی تمیز کردن می توان روی آن اسباب و اثاثیه چید و استفاده نمود. لمینت نیازی به ساب زنی و لاک ندارد و بعد از نصب کاملاً بدون درز و صاف می باشد. یکی دیگر از ویژگیهای کفپوشهای لمینت یا پارکت – لمینت ضد حشره بودن آنهاست.  از نظر اقتصادی هم نسبت به تمام کف پوشهای دیگر نظیر سنگ ، سرامیک و غیره به صرفه تر می باشد. لمینت یا پارکت – لمینت امروزه پرکاربرد ترین کف پوش در بین تمام کفپوشهاست. البته بسیاری از مردم تفاوت اصلی پارکت و لمینت را نمی دانند بنابراین بصورت غلط مصطلح زمانی که در خواست پارکت می کنند، منظورشان لمینت یا پارکت – لمینت است.
مقدار سایش آنها و دوام آنها در برابر سایش یک ضریبی دارد که به آن ضریب سایش می گویند و با AC نمایش داده می شود. این نماد دارای درجه بندی است و نشاندهنده مقدار مقاومت لمینت در برابر سایش است.