پارکت چیست ؟

پارکت چیست ؟ کفپوشی است از جنس چوب که بصورت صفحات نازک ساخته شده است و جهت کاور کردن سطح زمین بکار می رود. و نصاب پارکت به درستی باید ان را نصب کند. این کفپوش چوبی به دلیل زیبایی خاصی که دارد توانسته به سرعت در بین مشتریان جای خود را باز کند. همه ساله پارکت های مختلف توسط برندهای مختلف در طرح های  گوناگون و متناسب با سلیقه مردم در حال تولید شدن هستند. این کفپوش پر طرفدار متناسب با هر مکانی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. منازل مسکونی، اماکن تجاری، فروشگاهها و غیره جزو مصرف کنندگان پارکت هستند. پارکت های مورد استفاده در فروشگاهها باید با کیفیت بالا انتخاب شوند. زیرا با رفت آمد بالای مشتری به مرور لایه های زیادی از روی آن از بین می رود. البته این موضوع برای هر پارکتی با هر کیفیتی اتفاق می افتد ولی باید در نظر داشت که با انتخاب درست پارکت می تواند مدت زمان رسیدن به این مرحله را به تعویق انداخت. پارکت در برابر آب حساس است و تماس آن با آب می تواند سبب تورم آن شود. بنابراین برای تمیز کردن آن نباید از آب یا پارچه خیس استفاده شود. پارکت را بعد از نصب ساب زنی می کنند. پارکت بعد از اینکه روی سطح زمین قرار گرفت و چسب زیر آن خشک شد ساب زده و سپس با لاک درزهای آن را می پوشانند. اشیاء نوک تیز می تواند سبب کنده شدن چوب شده و روی پارکت اثر برجای می گذارند. بنابراین به مرور زمان سطح روی پارکت دچار آسیب می شود و می بایست هر چند مدت یک بار روی آن ساب زده شود. (شاید هر ۲ یا ۳ سال یک بار) این کار سبب صاف و صیقلی شدن آن می شود.

مرغوبیت و قیمت پارکت به نوع چوب آن بستگی دارد. مثلاً چوب گردو می تواند قیمت بالایی داشته باشد. از انجایی که پارکت را از چوب تهیه می کنند، قیمت آن در مجموع از قیمت لمینت و یا پارکت-لمینت بالاتر است. لمینت صفحاتی مصنوعی هستند که شبیه به پارکت طراحی می شوند ولی از جنس پوب نیستند. لمینت نیز همچون پارکت دارای طرفداران بسیاری است و نسبت به پارکت دارای هم معایب و هم مزیا است. پارکت- لمینت نیز صفحاتی هستند که دولایه بوده و لایه یا سطح زیری لمینت و روی آن یک لایه نازک چوب کشیده شده است. به نسبت پارکت ارزانتر بوده ولی همان زیبایی های پارکت را دارا هستند.

نصب پارکت

به نظر می رسد نصب پارکت کار ساده است و نصاب پارکت کار چندان سختی ندارد ولی نصابهای حرفه ای کارشان بسیار سخت است! شاید نصب پارکت ساده به نظر برسد ولی در صورتی نگاه دقیقی به این مسئله داشته باشیم و بخواهیم اوج کیفیت را در کار نصب پارکت مد نظر قرار دهیم، می بینیم که نصب پارکت نکات بسیار زیادی دارد که در صورت رعایت آنها توسط نصاب پارکت می تواند به یک نصاب حرفه ای تبدیل شود. بعضی از مراحل نصب پارکت را در زیر می بیند.

زیر سازی

در صورتی که زیر کار به هر دلیلی صاف نباشد کار نصب پارکت با مشکل روبرو می شود. بسته به میزان خرابی سطح زیر کار عملیات ترمیم متفاوت است. سرامیک های کنده شده، کف آسیب دیده و غیره می بایست قبل از شروع عملیات نصب پارکت رفع شوند. مثلاً شاید لازم باشد بعضی جاها سیمان شود و صاف گردد. سپس مرحله بعدی مرحله فوم گذاری است که سبب میشود هم پارکت خوب نصب شود و هم نقش عایق صدا و حرارت را خواهد داشت. بعد از فوم گذاری نوبت چسباندن پارکت با چسب و یا قفل کردن قطعات در هم است. در این مرحله بسته به نوع پارکت استراتژی نصب متفاوت می شود، برخی از پارکت ها را باید با چسب مخصوص چسباند و برخی دیگر نیاز به چسب ندارند و می بایست از طریق نری- مادگی در هم قفل شوند.

بعد از چسباندن پارکت نوبت به درز گیری است که این کار با لاک انجام می شود. این کار لغزش و تکان خوردن و صدا دادن پارکت ها را در اثر راه رفتن روی آن ها کم می کند.